Satış Yönetimi

SetXRM içinde geliştirilen teklif yazılımının en önemli özelliği, iş akışını tamamen isteğiniz doğrultusunda kurgulayabilirsiniz. Satış aşaması fırsattan başlayıp, aktivitenin süreçlerine bağlı olarak gelişir. Süreçler firma bazlı değişmek ile birlikte fırsat, telefon, mail, ziyaret, demo, teklif, sözleşme, sevkiyat ve satış sonrası destek süreçlerini kapsar.

Bu modül fırsattan başlayıp siparişe dönen satışların miktar ve tutarlarını Pipeline raporlayabilir. Bu veriler satış eleman performanslarını genel olarak ise tüm şirket performansını tek noktadan yönetmemizi sağlar.

Teklif girerken ürüne ait fiyat, stok durumu, satış ortalaması, müşteriye önceden verilen fiyatlar/kampanyalar, müşterinin son üç aylık cirosu, cari hesap bilgileri kontrol edilebilir.

Ayrıca hedef ve kotalar belirlenmiş ise (müşteri, ürün, ürün grubu ve satış temsilcisi için) bunlarda sistem üzerinden takip edilebilir.

Teklifi oluştururken, teklifin gerçekleşme yüzdesi ve gerçekleşme zamanı da girilerek, gelecek 3-6 ay için muhtemel satış planları oluşturulabilir.

Sistemde istenildiği kadar teklif, sipariş, satış fatura, sevkiyat şablonu tanımlayıp bu şablonlar her noktada istenilen kişiye mail ile gönderilebilir.

İş süreçlerine bağlı olarak, satışı yapılan ürünlerin stoktan, üretim veya satın alma yöntemi ile tedarik edilmesi planlanır buna göre sevk işlemleri yapılandırılır. Ürün takip sistemi barkod, seri no veya ürün takibi yapılmayacak olarak işaretlenebilir ayrıca miatlı (son kullanma tarihli) ürünler de sistemden takip edilebilir.