Fully Responsive

With Richer you do not need to worry about how your site will look on a particular screen size. We cared about that for you and made our theme fully responsive. It means your website will automatically adapt to screen size.

Retina Ready

If you want your site to look same great on high resolution displays - Richer is a great choice! All of the included images here are 100% Retina Ready and will look fantastic on the devices like iPhone, iPad or MacBookPro Retina.

Tons of Shortcodes

There are so many shortcodes included in our theme, check out Shortcodes menu in our demo and see that! You will find anything you need to create your page layout from this variety of shortcodes.

Servis Yazılımı

Teknik Servis CRM Yazılımları ve Uygulamaları - SetXRMServis Yazılımı

SetXRM servis modülü ile satış sonrası destek, müşteri şikayetleri gibi operasyonları iş akışlarınız doğrultusunda kurgulayıp takip edebilirsiniz. Servis modülüne bilgi web sayfasından, faks, çağrı merkezinden ve e-mail gelebilir. Gelen çağrılar ilgili kişi veya bölümlere yönlendirilir. Gelen çağrı müşteri şikayeti ise müşteri ilişkiler bölümüne yönlendirilir. Arıza veya montaj ise ilgili birime yönlendirilir problem telefondan çözülebilecek ise çözülüp çağrı kapatılır. Bildirilen problem telefonda çözülemez ise merkezden veya servis bayilerinden ilgili olan seçilip iş ataması yapılır.

Servis bayisi veya merkez servis elemanı müşteriyi arayıp planlanan servis tarihini teyit eder. Servis yapılır, sorun çözülür ise mobil uygulamadan çağrı kapatılır, çözülemez ise ürün servis yerine veya merkez servise getirilip tamir edilir. Yapılan servis süreçlerinden ürünün Seri no’su kontrol edilir bu seri no’ya bağlı daha önce yapılmış işlemler gözlenebilir. Müşteri kayıtları seri no, müşteri GSM no, TC kimlik no gibi numaralardan takip edilebilir. Servis kayıtlarında servis yapılan ürünlere ait değişen parçalar, varsa periyodik bakımları, yapılan işlemler, değişen parçaların garanti takip süreleri, ürüne ait farklı servisler işlem yapmış ise bu işlemleri yapan servis isimleri takip edilebilir.

Ayrıca tamir ve bakım işlemi yapan servis elemanlarının iş ve ulaşım için harcadığı süreler, yaptığı konaklama ve ulaşım giderleri çağrı veya servis kayıt numarasına bağlı olarak takip edilebilir. Servis tamamlandığında garantiden değişmiş ürünler var ise yeni ürünün garanti süresi yeniden hesaplanır. Servis modülünde barkod basımı, servis formu basımı, fatura veya irsaliye basımı yapılabilir. Servis modülü ayrıca yazılım lisanslarının bitiş sürelerini, envanter takibini, satılan ürünlerin veya servis verilen ürünlerin ömürlerinin takibini bunlara ait tüketim malzemesi var ise bunların ömürlerini takip edebilir (buna örnek fotokopi makinelerine takılan tonerlerin bitişleri ve çektikleri kopya sayıları takip edilebilir). Servis modülün en önemli özelliklerinden olan periyodik bakım modülü sağlık sektöründe özen ile kullanılması gerekli bir modüldür.

TurkeyEnglish