Fully Responsive

With Richer you do not need to worry about how your site will look on a particular screen size. We cared about that for you and made our theme fully responsive. It means your website will automatically adapt to screen size.

Retina Ready

If you want your site to look same great on high resolution displays - Richer is a great choice! All of the included images here are 100% Retina Ready and will look fantastic on the devices like iPhone, iPad or MacBookPro Retina.

Tons of Shortcodes

There are so many shortcodes included in our theme, check out Shortcodes menu in our demo and see that! You will find anything you need to create your page layout from this variety of shortcodes.

Gıda Sektörü İçin Crm Uygulamaları

gıda sektörü iiçin crm

Gıda Sektörü İçin Crm Uygulamaları- SetXRM

Gıda Sektöründe crm çözümleri olarak SetXRM’in  gıda crm programını kullanabilirsiniz. Program esnek yapısı sayesinde sektörünüze özel modüllerin eklenebilmesine olanak tanır. Yaygın olarak kullanılan gıda sektöründe crm çözümleri aşağıda listelenmiştir. Bu modüllere ek olarak firmanızın ihtiyaçları doğrultusunda eklenebilen farklı modüller de, ekstra bir maliyet gerektirmeden SetXRM’in dinamik yapısı sayesinde kullanımınıza sunulabilmektedir.

Adres Defteri

Gıda crm, genel crm içerisinde yer alan adres defteri modülündeki firma, firmaya ait kişiler bunların yanı sıra firmaya ait şubeler, firmaya ait geçmiş işlemler vb. farklı alanlar belirli bir düzen içerisinde kaydedilebilmektedir. Bu sayede belirli bir firmaya ait şubeler ve şubelere ait işlemler bu düzene uygun şekilde raporlanabilmektedir.

Aktivite, Görev ve Randevu Takibi

Firmanızdaki ürün dağıtım ekibinizin veya temsilcilerinizin ziyaret, satın alma, gönderi, çağrı gibi yaptığı çeşitli aksiyonlar bu aksiyonları gerçekleştirdiği firma ve ilgili şubesi sisteme kaydedilebilmektedir.
Sisteme örneğin; gönderi veya ziyaret bilgisi girilirken ilgili birimlere ait tüm bilgiler (gönderi tarihi ve şekli; ziyareti gerçekleştiren temsilci ve sebebi vb. gibi) kaydedilmekte ve sonrasında bu bilgiler içerisinden istenilen raporlar alınabilmektedir. Örnek olarak, bu raporlar ürün dağıtım ekibinizin ay içerisinde gerçekleştirdiği ziyaretler, satış temsilcilerinizin belirli bir firmaya o ay içerisinde yapmış olduğu numune gönderileri vb. şekillerde olabilir.

Ürün Envanteri

Firmanın ürünleri; ürün özellikleri, ürün grupları, ürün fiyat bilgileri gibi ürünlere ait tüm bilgiler detaylı olarak sisteme kaydedilebilmektedir. Ayrıca ürünün farklı firmalar için farklı fiyat bilgileri varsa, farklı indirim oranları veya kampanyaları mevcut ise uygulanabilmektedir. Bu bilgiler üzerinden farklı raporlamalar alınabilmektedir.

Teklif ve Sipariş Modülü

Gıda crm yönetimi; kullanıcılar tarafından mobil üzerinden teklif ve sipariş kayıtlarının oluşturulabilmesine olanak tanır. Bu teklif ve sipariş kayıtları sistem içerisinden ürün kayıtları ve firma bilgilerini de kullanarak oluşturulabilmektedir. Oluşturulan bu teklif kayıtları firmanın kendine özel dinamik olarak tasarlanmış teklif formunda sistem üzerinden Word/pdf olarak indirilebilmekte ve müşteriye e-posta yolu ile sistem üzerinden gönderilebilmektedir.

Şikayet ve Görüş

Sosyal medya kanalları aracılığıyla; sisteme otomatik olarak şikâyet ve/veya görüş bildirimleri kaydedilebilmektedir. Bu yapı SetXRM’in sahip olduğu API sayesinde gerçekleştirilmektedir.
Ayrıca toplu olarak, Excel üzerinden sisteme bildirimlerin girişi yapılabilmektedir. Şikayet ve görüşlere statü atanabilmekte ve bu statülere bağlı ilgili birimler sistem üzerinden görevlendirilebilmektedir. (ürünün teslimatı ile ilgili bir şikâyet gerçekleştiğinde dağıtım ekibinden detaylı teslimat bilgisi istenmesi gibi). Bu sayede dağıtım ekibi ile ilgili hangi biriminden, hangi konuda şikayet alındığı takip edilebilmekte, raporları alınabilmektedir.

TurkeyEnglish