fbpx

JavaScript nedir?

JavaScript (JS) dinamik bir programlama dilidir. Tercüme edilmiş bir dildir. İsmi Java ile benzerliği dışında, Java programlama dili ile ilgisi yoktur. Adından da anlaşılacağı gibi, JavaScript bir betik dilidir. En sık kullanılan kullanıcı arayüzüne (hareketli nesneler, ekrandaki gösterişli unsurlar gibi), kullanıcı etkileşimlerine (müşteri tarafında doğrulama, açılır pencereyi gösterme vb.) İtiraz etmek ve kullanıcıya gösterilen belge içeriğini kontrol etmek için kullanılır. JavaScript’i desteklemek için tarayıcıya eklemeniz gereken hiçbir şey yok. Bunun nedeni, doğuşundan beri internetin dili olarak kabul edildi. Herhangi bir eklenti olmadan tüm modern tarayıcılarda çalışır.

JavaScript dinamik midir?

Çoğu programlama dili dinamik davranışa sahiptir. Fakat JavaScript durumunda hemen hemen her şey dinamiktir. Tüm değişkenler tür ve varoluş bakımından dinamiktir. Bir değişkeni

var mesaj = "Merhaba Dünya!" ;

JavaScript’te yazılmış kod dinamiktir, çalışma zamanında bir değişken oluşturabilirsiniz ve çalışma zamanında tür belirlenir. Çalışma zamanında yeni işlevler oluşturabilir veya mevcut işlevleri değiştirebilirsiniz. Daha fazla kod dosyası yüklendiğinde tarayıcıya yeni kodlar eklenir ve istediğiniz zaman istediğiniz sayıda dosya ekleyebilirsiniz.

Javascript ve JQuery

JQuery nedir

jQuery web sitesi, jQuery’yi (jQ) “jQuery, HTML belge gezme, olay işleme, canlandırma ve hızlı web geliştirme için Ajax etkileşimlerini basitleştiren hızlı ve özlü bir JavaScript Kitaplığıdır” olarak tanımlamaktadır. jQuery bir programlama dili değildir, bunun yerine bir platformlar arası JavaScript kütüphanesidir. MooTools, Knockout ve hatta Angular gibi birçok JavaScript kütüphanesi var (Angular TypeScript kullanıyor olmasına rağmen, sonunda JavaScript’i derliyor) ve jQuery, aralarında en popüler olanlardan biri. jQuery, zengin özelliklere sahip bir JavaScript kütüphanesidir. Programcılara ortak kullanıcı arayüzü oluşturma konusunda yardımcı olmak ve tarayıcı uyumluluğu sorunlarını daha kolay halletmek için oluşturulmuştur. jQuery, aslında, JavaScript’ten başka bir şey değildir. JQuery’de yazdığınız tüm kodlar dahili olarak JavaScript’e dönüştürülür. JQuery kullanılarak yazılmış bir kod satırı, JavaScript kullanılarak yazılmış birçok kod satırına eşit olabilir; bu, programcıların yalnızca daha az kod satırı yazması gerektiği anlamına gelir.Sayfanızda jQuery kullanmaya başlamak için, sayfanızın başlığına aşağıdaki gibi bir satır kod eklemeniz gerekir:

<script src = "https://ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-3.2.1.min.js" > </ script>

Yukarıdaki satır, Microsoft CDN (İçerik Dağıtım Ağı) kullanarak sayfanıza bir jQuery kütüphanesi ekler. JQuery kütüphanesi, tek bir JavaScript dosyasıdır. JQuery kütüphanesini yerel bir kaynak olarak proje klasörünüzden de ekleyebilirsiniz. Ancak CDN kullanmanın yararları vardır. Kütüphanenin minify (küçültülmüş) sürümünü kullanırsanız, eş zamanlı bağlantılardan ve birden çok sunucunun avantajlarından yararlanabilirsiniz.

JavaScript ve jQuery Karşılaştırma

Şimdi, bu makalenin başında belirtilen soruları tartışabiliriz. Bu soruların çoğu, JavaScript ve jQuery’nin net bir şekilde anlaşılmaması nedeniyle ortaya çıkabilir.JQuery bir JavaScript kütüphanesinden başka bir şey olmadığı için, JavaScript’in yerini alamaz. Tüm jQuery kodları JavaScript’tir, ancak jQuery tüm JavaScript kodlarını içermez. Anlamanız gereken bir şey, onların iki programlama dili olmadığı; bunun yerine, ikisi de JavaScript’tir. jQuery, ortak kodlama işlevlerini daha az kod satırıyla yapacak şekilde optimize edilmiştir.

Kod satırları Animate, Delay, Fade-In gibi birçok işlem, çok az sayıda kod satırı içeren jQuery kullanılarak yapılabilir. Öte yandan, JavaScript aynı şey için çok sayıda kod satırı alacaktır. Daha basit bir örnek düşünebiliriz, Diyelim ki class- ornek-li olan tüm öğeleri seçmek istiyorum. JavaScript kullanırsam,

document.getElementsByClassName ( "ornek-li" );

Öte yandan, eğer jQuery kullanırsam,

$ ( '.ornek-li' )

Verimlilik ve Performans

İkisinin performansını kontrol ederseniz, düz JavaScript’in DOM’ye erişmek için jQuery’den daha hızlı olduğunu görebilirsiniz. Ancak, büyük hatalar yapabileceğimiz veya performansın düşmesine neden olabilecek zayıf kod kullandığımız gerçeği göz önüne alındığında karmaşık bir mantık yazdığınızda JavaScript daha yavaş olabilir. Diğer taraftan, jQuery yıllarca en iyi ve hızlı Java Script kodlarını kullanmak için test edilmiştir. Benim görüşüme göre, ikisini karşılaştırmak doğru değil ya da birinin diğerinden daha iyi olduğunu söyleyemezsiniz. Bizim ihtiyacımız için hangisi daha uygunsa onu kullanmalıyız.

Hatırlanması gereken birkaç nokta

JavaScriptjQuery
Zayıf yazılmış bir dinamik programlama diliHızlı ve özlü bir Java Script Kütüphanesi
Arayüz etkileşimleri ve belge içeriğini kontrol etmek için bir betik diliOlay işleme, animasyon ve Ajax etkileşimlerini daha basit ve daha hızlı yapan bir çerçeve
Yorumlanmış bir dilİşleri kolaylaştırmak için JavaScript tarafından verilen kaynakları kullanır
Zaman alabilecek kendi scriptinizi yazmanız gerekiyorjQuery’de zaten mevcut olan birçok komut dosyasını yazmanıza gerek yoktur
Geliştiricilerin, kendi Java Script kodlarını yazarak çoklu tarayıcı uyumluluğunu ele almaları gerekir.Dağıtım sırasında geliştiricilerin çalışmalarını azaltan çok tarayıcılı bir JavaScript kütüphanesidir.
Geliştiriciler, tarayıcıyla ilgili birçok yaygın hata yapmaya eğilimlidirler.Geliştiricilerin tarayıcı uyumluluk sorunları hakkında endişelenmeleri gerekmez.
Tüm modern tarayıcılar JS’yi desteklediği için tarayıcıda çalışacak hiçbir şey eklemenize gerek yokJQuery library URL’sini sayfanın başlığına eklemeniz gerekir
Daha fazla kod satırıDaha az kod satırı
DOM erişiminde daha hızlıGeliştiricilerin hataya yatkın olduğu ve kötü kod satırları yazdığı karmaşık işlemler için uygundur.

JQuery’nin Avantajları

  • En yaygın JS işlemlerini, daha az kod satırına sahip jQuery kullanarak kodlayabilirsiniz.
  • Tarayıcı uyumluluğu – çeşitli tarayıcı karmaşıklıklarını bilmek zorunda kalmadan tarayıcılar arasında çalışan bir kod yazabilirsiniz.
  • JavaScript’i daha hızlı ve daha kolay yazmanızı sağlar.
  • Yaygın tarayıcı hatalarını önler
  • Genellikle karmaşık işlemlerin basitleştirilmesi – Ajax etkileşimleri, animasyon, olay işleme vb. Karmaşık işlemler jQ tarafından en iyi kod satırları ile gerçekleştirilir.
  • jQ, savaşta test edilmiştir ve çoğu görevi gerçekleştirmek için hızlı ve en iyi kod satırlarını kullanır.

Sonuç

jQuery, özellikle hızlı gelişim gerektiren birçok uygulama için çok uygundur. jQuery, düzeltmeleri doğrudan kütüphaneye sık karşılaşılan tarayıcı hatalarıyla ilgilenir. jQuery ayrıca konuşlandırma sırasında bir geliştiricinin kabusu olan tarayıcı uyumluluğu sorunuyla da ilgileniyor. JavaScript veya jQuery kullanmak gerçekten ihtiyacınıza ve diğer faktörlere bağlıdır. Web geliştirme projelerinin çoğu jQuery kullanarak mükemmel çalışacaktır. Ancak, JavaScript gerektiren küçük bir yüzde olacaktır. Saf JavaScript en iyi müşteri tarafı geliştirme yöntemi olduğundan, onu kullanmanın bir nedeni vardır. Ancak jQuery gibi bir kütüphane pazara daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, ürününüzün ilk sürümleri için ağır bir şekilde jQuery’ye bağımlı olmak daha iyidir. Ürününüz işaretlendiğinde ve geri dönüp kodunuzu yeniden değerlendiriyorsanız, tüm senaryoyu ileri ve özel kod olarak alabilirsiniz.

Facebook Twitter Google Plus Pinterest

Similar Blog Posts

5 Soruda PostgreSQL Nasıl Kullanılır ve Nasıl Çalışır?

PostgreSQL, teknoloji dünyasında kendine sağlam bir yer edinmiş, açık kaynaklı, yüksek performanslı bir ilişkisel veri…

API Entegrasyonu Nedir, Nasıl Yapılır | API’leri Anlama Rehberi

API entegrasyonuyla varolan sistemlerinizden daha fazla verim alın. Gelin nasıl yapacağınıza göz atalım!